Estetik Diş

Estetik diş hekimliğinin en yeni uygulamalarından biri olup, dişe zarar vermeden estetik sağlamak amacıyla dişlerin ön yüzeyine yapıştırılan oldukça ince yapıdaki porselenlerdir. Yaprak veya tırnak porselen olarak da bilinir. Özel bir sistemle dişe yapıştırılan lamina porselenin dayanıklılığı oldukça yüksektir.

Öncelikle hekiminize muayene olursunuz ve daha başlamadan bitmiş lamina porselenlerin size nasıl bir estetik görünüm kazandıracağı ile ilgili bilgi alırsınız, beklentilerinizi ve isteklerinizi hekiminize sunarsınız. Hekiminiz size maket çene üzerinde dişlerin bitmiş halini taklit eden dişleri gösterir ve buna göre karar verip tedavi basamaklarına başlanır.

Daha önceden kaplama yapılmış olan dişlere lamina yaptırma şansınız yoktur, Diş gıcırdatma veya ileri düzeyde çapraşıklık gibi durumlar lamina porselen uygulama şansını düşürür. Bu gibi durumlarda hekiminiz size zirkonyum gibi diğer estetik uygulamalar hakkında bilgi verir.
Dişlerin ön yüzeyinde oldukça ince bir düzenleme ile hazırlık yapılır ve hassasiyet gibi bir probleminiz olmaz. Lamina restorasyonları tamamlanıncaya kadar yapıştırılan geçici restorasyonlarla günlük yaşantınıza kesintisiz devam edebilirsiniz. Lamina porselenleri “bonding“ adı verilen özel bir yapıştırma sistemiyle yapıştırılır. Renk değiştirmeyen, rengini yapıştırıldığı seanstaki haliyle koruyan restorasyonlardır.

Estetik Diş hekimliği estetik diş hekimliği sadece dişlerin estetiği ile değil, aynı zamanda dişeti rengi (esmer kişilerdeki koyu lekeler) ve biçimi, dişeti çekilmesi, dudak biçimi ve yüzün genel görünümü ile de ilgilenir. Bu nedenle daha ileri gülüş tasarımları için diş hekimi, dişeti hastalıkları uzmanı, dermatolog ve plastik cerrahi uzmanları gülüşümüzü ve yüz estetiğimizi birlikte planlayabilir. Diş ve çevre dokularına yapılan girişimler kişinin gülüşünü, yüz estetiğini, psikolojisini (moral) ve sosyal iletişimini etkiler.

Estetik Gülüşü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

1- Yatay Düzlemlerin Uygunluğu
2- Gülüş Hattı
3- Cinsiyetiniz ve diş şekli:
KADINLARDA Dişlerin köşeleri daha yuvarlaktır Gülme hattı yukarı doğru kavislidir.
ERKEKLERDE Dişler daha köşelidir.Gülme hattı daha düzdür.
4- Gülüş simetrisi: Dişlerin orta hattının dudak ve burun ucu ile aynı parelelde ve düz olması estetik bir gülüş sağlar.
5- Dişlerinizin sıralanışı: Dişlerin konumları gülüş estetiğini etkiler.
6- Dişlerin aralıklı olması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir