İmplant

İmplant, bir canlıya yerleştirilen, kaybedilmiş bir organ veya dokunun yerine yerleştirilmek üzere yapay üretilen materyal veya başka bir canlıdan alınan dokudur.

Diş hekimliğinde İmplant ise diş kökünü taklit etmek üzere üretilmiş materyallerdir. Bunlar zirkon esaslı, porselen esaslı, titanyum hidroksi apatit vs gibi kemikle entegre olabilen gelişmiş maddelerle kaplanmış teknolojiler kullanılarak yapılan doku uyumlu osteoentegre olabilen materyallerdir. İmplant tan beklenen doğal diş KÖKLERİNİN yaptığı tüm görevleri yerine getirmesidir.

Neden İmplant önerilir?
Çene kemiğinin erimesini önler. Bu nasıl olur?

Diş çekiminden sonra o bölgede ki dişin çene kemiğine yaptığı uyaran ortadan kalkacağı için, vücutta kullanılmayan dokunun zaman içinde hacim kaybetmesi sonucu, erime meydana gelir. Bu tercih etmediğimiz fizyolojik erimedir. Diş çekildiği anda veya kısa bir süre sonra o bölgeye İmplant yapılırsa bu erimeyi engellemiş oluruz. Ayrıca İmplant uygulamasında yanlarda ki dişlerde hiçbir işlem yapılamadığı için bütünlüklerini korurlar.

Serbest Sonlanan çenelerde yani ağızın bir tarafında hiç diş olmaması çeşitli nedenle dişlerin çekilmiş olması buralara değişik alternatifte çözümler olmasına rağmen eğer hasta implant uyumlu ise avantajlarından dolayı tercih edilebilir.

Ön bölgede tek diş eksikliklerinde en ideal çözüm olabilir.

İmplant çeşitleri var mıdır?

İmplant uygulaması son yıllarda vida olarak nitelendirilen şekle ulaşmıştır. Ancak marka, üretim şekli, üretildiği ülke ve geçmişe uzanan üretim tecrübesi v.b. nedenlerden dolayı ayrılmaktadır.

İmplant her vakada ve her hastaya uygulanabilir mi?

Çene kemiğinde uygun derinlik ve genişlikte kemik varsa uygulanabilir. Başarı şansını etkileyen olumsuz faktörler ise hastada sistemik olarak hastalıkların varlığıdır.

İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

Lokal ,REJYONEL veya genel anestezi uygulandığı için acı duyulmaz. Operasyon sonrasında ise basit ağrı kesiciler ile ağrı hissi ortadan kalkar.

İmplantlar uzun ömürlü olur mu?

Bazı markalar uzun süreli üretim tecrübeleri ile ön plana çıkmaktadırlar. Yeni üretim yapılan markalarda vardır. İmplantın ömrü ile hastanın genel sağlık durumu ve ağız hijyeni ilişkilidir. Literatürde 20- 30 yıl kullanımı olan İmplant uygulamaları vardır.

İmplant Pahalımıdır?

İlk bakışta diğer tedavi yöntemlerine göre pahalı görülse bile, implantların kullanım süresi göz önünde bulundurulunca, bu süre de diğer tedavi yöntemleri ile yapılmış olan kaplama-köprü ve protezlerin ortalama 5–7 yılda değiştirildiğini düşünürsek aslında daha ucuz bir tedavi olduğu ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca daha iyi bir estetik ve fonksiyon sağlayacağı düşünülmelidir.

İmplant Yapım Safhaları Nelerdir?

1.Muayene: Genel sağlık durumu incelenir gerekli olursa tahliller istenir. Ağız içi muayene, röntgen ve model incelemeleri yapılır.
2.İmplantasyon: Genel veya lokal anestezi altında diş çekiminden daha kolay olan yöntem ile İmplantın çene içerisine yerleştirilmesi.
3.İyileşme dönemi: Bu aşamada İmplant çene kemiği ile bütünleşir. Hastanın genel sağlık durumu, İmplantın bölgesi ve kemik tozları kullanılmasına bağlı olarak 2 – 6 ay arası süreyi kapsar.
4.İmplant üst parçasının yerleştirilmesi: Bu parça İmplantın ağız içerisinde görünen kısmıdır, görüntüsü ağızda ufaltılmış olan diş şeklindedir. Yapılacak olan kaplama veya protez bu parçaya oturacaktır. Bu aşamadan sonra ölçü alınarak proteze başlanır.
5.Kaplama veya protezin hastaya teslimi: Ölçü alındıktan sonra yapılan kaplama veya protezin ağız içine yerleştirilmesi ile son bulur İmplant hangi dişlerin kaybında yapılabilir

•Alt veya üst çenede ki dişlerini tamamen kaybetmiş hastalarda
•Alt veya üst çenede ki dişlerini kısmen kaybetmiş hastalarda
•Alt çene veya üst çenede tek dişini kaybeden hastalarda

İmplant uygulanmasında yaşlılık önemlimidir?

Hayır. Genel sağlık durumu daha önemli bir faktördür. 70–80 yaşlarında birçok hastaya başarılı bir şekilde İmplant uygulanmakta ve kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir