Meme Estetiği

Meme estetiği rinoplasti ameliyatından sonra en sık yapılan ameliyattır. Hasta meme büyütme ameliyatından çıktıktan sonra sonucu hemen görür. Eğer ağır bir işte çalışmıyor ise 2-3 gün dinlendikten sonra işe başlayabilir. Dolayısıyla diğer estetik cerrahi operasyonlarındaki istirahat zamanı, meme büyütme ameliyatlarında çok kısadır.

Meme büyütme ameliyatlarında volüm sağlayıcı bir çok materyaller kullanılmasına rağmen günümüzde altın standart silikon içerikli meme protezlerdir. Protezin içindeki silikon vücut ile temas etmez. Şu an Amerikan FDA onaylı protezler bütün dünyada güvenilir bir şekilde meme büyütme ameliyatlarında kullanılmaktadır. Meme büyütme ameliyatına ihtiyacınız, size bağlıdır. Eğer balenli sütyen kullanarak istediğiniz meme büyüklüğüne ulaşıyorsanız. Siz meme büyütme ameliyatına aday bir hastasınız.

Yapılacak iyi bir muayene, sarkıklık olup olmaması, cilt yapınız ve elastikiyetiniz değerlendirilerek yanlız meme büyütme ya da meme dikleştirme+meme büyütme ameliyatına karar verilir. Yine ilk muayenede gögüs kafesinizin ve meme dokunuzun varlığına göre size önereceğim meme protez volümünü belirlemekteyiz. Burada göğüs kafesiniz değişmeyeceği için daha önce kullandığınız balenli sütyeninizin B-C cup’ına geçersiniz. Meme büyütme ameliyatlarında amacım doğal ve dolgun kişinin vücuduna uygun meme büyüklüğüdür. Meme büyütme ameliyatlarında protezin giriş yeri olarak meme ucu, meme altı kıvrımı ve koltuk altı kesileri tercih edilir. Ben meme büyütme ameliyatlarında eğer sarkıklık yok ise meme ucu ve meme kıvrım altı(submammary) kesisini tercih ediyorum. Yerleşim yeri olarak hastanın meme dokusunun varlığına göre kas altı veya kas üstü-meme dokusunun arkasına yerleştirmeyi tercih ediyorum. Her iki teknikte de protez meme dokusu ile temas etmemektedir. Hastanın ileride hamilelik sonrasında süt vermesinde olumsuz bir durum olmamamaktadır.

  1. Yaklaşık ameliyat süresi 1- 1.5 saat civarındadır. Hasta isterse aynı gün evine çıkabilir.
  2. Kas altı dual plane yerleşimli meme büyütme ameliyatında hasta 1-2 gün göğsünde gerginlik hissedebilir. Ancak dayanılmaz bir ağrı olmaz.
  3. Hastaların çoğu ağrı kesiciye bile ihtiyaç duymamaktadır. Kas üstü yerleşimde ise hasta göğüsünde bu gerginliği dahi hissetmez.
  4. Meme büyütme ameliyatından 2-3 gün sonra sütyen kullanmaya başlandığında görüntü doğaldır. 2-3 ay sonra sütyeninizi çıkardığınızda görüntü daha da doğallaşır. Hatta memenizde protez olduğunu dahi unutursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir